وجود گرایی

 به نام جوهر وجود

تاریخچه وجود گرایی

روانشناسی وجودی در اندیشه های سورن کی یر کیگارد فیلسوف و عالم الهیات دانمارکی ریشه دارد . وی معتقد بود در جوامع مدرن انسان و انسایت افراد رو به زوال است و انسان را موجودی عینی نمی دانست ولی به این هم که برداشت های ذهنی تنها واقعیت فرد است مخالف بود . او به انسانی متفکر ، فعال و تجربه گر در این دنیا معتقد بود .( فیست ، 2002)

به نقل از فیست (2002 )، " کی یر کیگارد مانند وجود گرایان بعدی ،  بر  توازن بین آزادی و مسولیت تاکید کرد افراد از طریق گسترش خودآگاهی و بعد  پذیرش مسولیت اعمالشان ، آزادی عمل کسب می کنند  " (ص 628)

به دلیل فوت  زود هنگام  کی یر کیگارد ( 42 سالگی ) فلسفه او  تاثیر اندکی بر وجود گرایی گذاشت ولی اندیشه های نیچه و هایدگر به گسترش وجود گرایی کمک کرد ( فیست ،2002 )

 گذری عمیق  بر نوشته های نیچه از جمله کتاب« چنین گفت زرتشت» و کتاب «  فراسوی نیک و بد »ما را با اندیشه های وجود گرایانه این فیلسوف  و نگاهش به انسان و ماهیت هستی و  آشنا می کند، به قول استنلی( 1900)  

 نیچه اعتقادی به جهانی کاملا ثابت شده که در آن ارزشهای انسانی تثبیت شده  است ندارد وی جهان متغییر را تحسین می کند زیرا تخلیق  به زندگی ارزش می بخشد و نیاز به بیشترین تغییرات را دارد : مردن ، نو شدن ، و درد زایمان . در نیجه باید برای اراده ارزش قایل بود زیرا اراده ما را از الگوهای تثبیت شده می رهاند و نقطه آغاز روند آفرینندگی است مهمترین ارزش جهان متغییر عبارتند از :اراده ، ارزیابی آفریدن ، و آگاهی (ص 80 )

 تاثیر فلسفه هایدگر بر روانشناسی را می توان در دو روان پزشک سویسی به نام لودویگ بینزوانگر و مدارد باس مشاهده نمود و سپس دکتر فرانکل که روانپزشک بود  و در زمان جنگ جهانی دوم به جرم یهودی بودن رنجی را تجربه نمود که نهایت او را به سوی معنای زندگی رهنمون کرد . ( فرانکل ،1905 ) و مکتب روان  درمانی را در روانشناسی به وجود آورد به نام معنا درمانی (لوگوتراپی )که به نام مکتب سوم روان درمانی وین معروف است  در واقع مکتب اول روانکاوی فرید و مکتب دوم روانشناسی فردی آدلر می باشد . ( یزدی ، 1388)

با نفوذترین درمانگر وجودی در ایالات متحده رولو می بوده است وی درمان وجودی را به صورت نگرشی تعریف کرد که از گرایش نظری فراتر می رود دیگران آن را به صورت درمان پویایی که به مسایل بنیادی زندگی می پردازد تعریف کرده اند در واقع درمان وجودی به جای آنکه نظام درمانی باشد ، فلسفه ای  درباره روان درمانی است .(پروچسکا ، 2007 )

/ 2 نظر / 75 بازدید
فروغ

سلام ممنون که سر زدین شما هم وبلاگ قشنگ و پرمحتوایی دارین لینکتون کردم

پرویز

درود بر شما فریبای گرامی اوه...! حدود 8ماهه که نیستی... یادش به خیر اولین بار 22تیرماه 1378 در 10:54شب به وبلاگ پرویز اومدی اومدم تا ازت تشکر کنم و بگم وبلاگ پرویز شما رو فراموش نکرده به پشتگرمی شما دوستان قدیمی و اضافه شدن دوستان جدید وبلاگ پرویز باز هم ادامه خواهد داد....منتظر بازگشت شما به وب و همچنین حضور شما در وبلاگ پرویز خواهم بود.هرجا هستین شاد و سلامت باشین