آیا واقعا عاشق هستید ؟

آنچه مرا به نوشتن این مطلب وا داشت دیدن ازدواج هایی با عشق های آتشین و پرشور و خاموشی ناگهانی آن حداکثر تا دو سال  و نهایت در بیشتر موارد  جدایی  با نفرت و کینه!!!!!!!!!!

 و این سوال همواره ذهنمان را آزار می دهد که چرا  اینقدر زود به پایان رسیدند ؟

به نظر میرسد این مشکل دو جنبه داشته باشد یکی عدم آگاهی فردی از احساساتمان و و دیگری  عدم آگاهی از احساسات دیگران پس نگاه و بررسی این مشکل یک جنبه ی فردی شامل درک دیدگاه  خود و یک جنبه ی اجتماعی شامل درک دیدگاه دیگران است توجه بفرمایید شناخت خودمان به مراتب سخت تر است !!! چرا؟

زیرا  فاصله ی عمیقی ست بین نظر وعمل و بسیاری از ما خلاف نظر و عقیده ی واقعی خود عمل می کنیم و بسیار دچار ناهماهنگی شناختی می شویم که نتیجه ی آن تعارضات روحی و روانی ست .

، شاید بتوان گفت مهمترین تاثیر این ناهماهنگی شناختی در انتخاب همسر نمایان میشود ، بله  مهمترین به دلیل آنکه نه تنها نسل فعلی را متاثر می کند بلکه نسل آینده (قربانیان بی گناه ندانم کاریهای ما ) را بیشتر  تحت تاثیر قرار می دهدو حتی نسل گذشته را نیز بی نصیب نمی گذارد .

 شاید طلاق در بعضی موارد راه حل باشد ولی اثرات مخرب آن را در فرزندان نمی توان نادیده گرفت این تاثیر تا حدی ست که طبق تحقیقات انجام شده کودکانی که والدین خود را از دست می دهند کمتر آسیب می بینند شاید به این دلیل که مرگ را ناخواسته می دانند ولی طلاق را دلیل عدم علاقه والدین به خود می دانند .

با توجه به اینکه پیشگری بهتر از درمان است جا دارد که تلاش بی وقفه ای داشته باشیم برای آگاهی هر چه بیشتر نسل جوان در رابطه با ازدواج ، قدیمی ها  می گفتند :ازدواج لباس تن نیست که قابل تعویض باشد ،از هر منظر به آن نگاه کنیم بسیار سنجیده و درست بوده باید قبل از ازدواج دقت نمود :

آیا واقعا عاشق هستید ؟

عشق چیست ؟

آیا شباهت عاملی برای دوستی و ازدواج است ؟

رابطه ی بین عزت نفس و دلبستگی و اثرات عشق بر عزت نفس  چیست ؟

عشق به عنوان اسناد غلط هیجانی چیست ؟

 

از سوال اول شروع میکنیم آیا واقعا عاشق هستید ؟

در مرحله ای از یک رابطه ، افراد اغلب از خودشان سوالاتی در رابطه با عشق  رابطه جنسی و ازدواج می پرسند .ممکن است برای شما سودمند باشد که بدانید روانشناسان اجتماعی درباره ی این موضوع ها چه چیزهایی کشف کرده اند :

-          عشق یا فقط برانگیختگی ؟

وقتی کنار کسی هستید که برای شما جاذبه دارد ، بسیار آسان است که انواع مختلفی از حالت های برانگیختگی را با احساس عشق اشتباه بگیرید .

روانشناس اجتماعی هاتفیلد یک زمانی گفته است که مردم اغلب به شهوت می افتند و احساس خود را عشق تعبیر می کنند .

بطور کلی ، تحقیق درباره ی اسناد غلط عاطفی نشان می دهد که برانگیختگی فیزیولوژیکی همراه با تهییج عمومی ،ترس ، شادمانی و حتی خشم می تواند به این صورت برچسب غلط بخورد .

اگر شما نسبت به کسی احساس خوبی دارید و موجی از هیجان را در خود احساس می کنید بطور خودکار فرض نکنید که دیوانه وار به دام عشق افتاده اید نفس عمیقی بکشید و تبیین های دیگر را برای احساسات خود در نظر بگیرید .

-          درباره ی طرف خود مطلع و آگاه باشید

لزومی ندارد که برای شناخت هر دوست ، عاشق یا همسر بالقوه ی خود پرسشنامه ای اجرا کنید ، اما سعی کنید هر چه بیشتر درباره ی او بدانید .

هنگام تعامل با او به  جزییات شخصی و رفتاری او توجه کنید ، اگر یک  موضوع  خاصی اهمیت ویژه ای برای شما دارد ( مثلا دین ،سیاست ، سقط جنین ، داشتن فرزند ، آزادی زنان ، رابطه جنسی )ضروری است که هر گونه ناهمسازی و ناهمخوانی را در همان آغاز روابط کشف کنید مهم نیست که پرسیدن درباره ی این مطالب چقدر دشوار است مهم کشف و دانستن آن است .

-          بدانید که منظور شما (و شخص دیگر ) از عاشق شدن چیست

انواع عشق را مطالعه کنید (عشق آتشین ، عشق مشفقانه ،عشق ابلهانه ،عشق تو خالی، عشق رمانتیک ،دوست داشتن و عشق تمام عیار )و آگاهانه دقت کنید که وقتی هر کدام از شما می گویید دوستت دارم منظور کدام عشق است اگر هر کدام از شما تعاریف متفاوتی از عشق دارید یا باور هایتان از عشق متفاوت باشد هر دو نیاز دارید تا این اطلاعات را ارزیابی کنید و در باره ی اینکه چه تفاوت و ناهمسازی میان شماست و چه اثری در دراز مدت خواهد داشت بیشتر فکر کنید

-          درباره خود و شریک زندگیتان برحسب عشق مشفقانه بیندشید

لحظه ای عشق آتشین خود را کنار بگذارید و سعی کنید خود را در ارتباط با طرف خود در حال تعامل های دوستانه بدون احساس عاشقانه یا روابط جنسی تصور کنید ، آیا باز هم علایق مشترک دارید ؟

آیا از گذراندن وقت با هم مثل پیاده روی ، مسافرت ، باغبانی یا هر چیز دیگر لذت می برید ؟

اگر اینطور است شما دو نفرشانس به مراتب بیشتری  برای ساختن یک رابطه پایدار دارید تا کسانی که احساسات آنها اسااسا منحصر به عشق آتشین است .

در باره انواع عشق و شیوه های دلبستگی و سبک های دلبستگی در روز های آینده  بیشتر توضیح خواهم داد .

با آرزوی داشتن جامعه ای به معنای واقعی کلمه انسان و انسان پرور .

 

 

 

/ 4 نظر / 41 بازدید
ساسان

سلام سخن عشق نه آن است که آید به بیان ساقیا می ده و کوتاه کن این گفت و شنود عشق ، دریچه ای ست که شما را به ژرفای هستی می برد، جایی که تا قبل از آن ، بدان راهی نبوده است اما دوست من ، محک این که آیا واقعا عاشق هستید یا نه ، چیست ؟؟؟ فاصله ای که میفرمایید بین نظر تا عمل ، به چه چیز پر می شود ؟؟ بیان شما در ارائه ی مفهومی آموزنده و واقعی ، بسیار قابل تقدیر است، چرا که نسل آینده با روشنگری و انتخاب بهترین ها ، بهتر میتواند در ففراز و نشیب زندگی مسیر روشن تری بیابد اما برای اینهمه ، راه ساده تری نیست ؟ راه "دل" که هر چه از دل گذشت ، اگر به دل نشست ، صوابش خوانیم ؟؟؟ دوست ارجمند من نوشته های شما را به دقت می خوانم و بیشتر از نوشته های شما ، نانوشته های شما را چرا که هنر خواندنی های سکوت را، از شما آموخته ام و بر این نمط متلمذانه بر زانوی ادب نشسته ام ممنون [گل]

مهدی

سلام مطلب جالبی و مفیدی بود مثل سایر مطالبتون در سنین پایینتر از 23--24 افراد دچار عشق آتشین هستن اما معمولا مقداری که از این سن بالاتر اومدن کم کم عقل حکم فرما میشه و به این راحتی به آدم اجاره عاشق شدن رو نمیده چه خوبه که فرصت کافی برای شناخت همدیگه وجود داشته باشه و ازون مهمتر دو طرف بتونن با خواسته های همدیگه هماهنگ بشن منتظر مطالب بعدی و ادامه این مبحث تون هستم

پدرام

احساس قدرشناسی و سپاس رادر خود تقویت کنید. این عواطف از معنوی ترین احساسات ما هستید و بیش از هر چیز، زندگی ما را پر بار می سازند. با احساس شکر گزاری زندگی کنید . آنتونی رابینز سلام دوست خوبم بازم که مدتهاست آپ نکردین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ به روز کردم و منتظر حضور گرمت هستم

تبادل لينک اتوماتيک و هوشمند با ما

سلام دوست عزیز برای تبادل لینک هوشمند و خودکار با ما ابتدا لینک ما را با نام "عكس، كلیپ، آهنگ، فیلم، موزیك" لینک کنید سپس لینکتان را از بخش پیوندها بفرستید تا به طور خودکار لینک شوید ( اگر دوباره وارد وبلاگ ما شوید لینکتان را مشاهده میکنید) . موفق باشید . http://pic2010pic.mihanblog.com